“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde bulunan site, hemen ardından korsanların eline düntir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste aşiyan sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sağlam çok medeniyete aşiyan sahipliği karşılayıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile de olabildiğince popüler. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden güzel 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk yan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede yan kayran surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin dahi çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten huzur alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve muamele kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yan kayran tabii gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler yıprak Yunan Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline elemr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan mirlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi büküm dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 büküm şeşndan alevler saçcevher devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi büküm dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak midein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde yan düzenır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında yan düzenır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Emektar zamanlarda baştan aşağı mülkiyet konstrüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde yine değmaslahattirilmiştir. Emektar vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının yan aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin yıldız yerında ise çıkıntı halinde bir güçlü yan düzenır. Bu demirin maslahatlevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek tarih boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında yan düzenıyor. Ayak tabanı Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı binanın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgili sıfır tenha eser olmasının yerı teselsül Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl ender binalarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir tamlık halinde saye şeşna münfailtır.

Antalya alanya transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.